aasa
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Στον Κακά η "χρυσή μπάλα"

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Στον Κακά η "χρυσή μπάλα" Empty Στον Κακά η "χρυσή μπάλα"

Δημοσίευση από santokan Κυρ Δεκ 02, 2007 11:48 am

Ανακοινώθηκε πλέον και επίσημα αυτό που ακουγόταν τις τελευταίες ημέρες, δηλαδή ότι ο Κακά θα είναι ο νικητής της Χρυσής Μπάλας για το 2007. Ο Βραζιλιάνος σούπερ-σταρ της Μίλαν είναι ο καλύτερος ποδοσφαιριστής στην Ευρώπη σύμφωνα με τον ετήσιο διαγωνισμό που διοργανώνει το περιοδικό "France Football" .

Ο 25χρονος επιθετικός μέσος θριάμβευσε στην ψηφοφορία μαζεύοντας συνολικά τις ψήφους 444 δημοσιογράφων, αφήνοντας πίσω του τον Πορτογάλο Κριστιάνο Ρονάλντο της Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ με 277 και τον Αργεντινό Λιονέλ Μέσι της Μπαρτσελόνα με 255 ψήφους. Να σημειωθεί ότι οι συγκεκριμένοι τρεις ποδοσφαιριστές είναι υποψήφιοι για το βραβείο του καλύτερου ποδοσφαιριστή στον κόσμο που διοργανώνει η FIFA.

Αλλοι ποδοσφαιριστές που εκπροσωπούν την Serie A στους πρώτους 10 στη λίστα για τη Χρυσή Μπάλα είναι ο Αντρέα Πίρλο της Μίλαν στην 5η θέση, o Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς της Ιντερ στην 7η θέση και ο Φραντσέσκο Τότι της Ρόμα στη 10η θέση.

"Το 2007 ήταν για μένα ένα υπέροχο έτος και το βραβείο της Χρυσής Μπάλας κλείνει μια υπέροχη χρονιά για μένα", δήλωσε ο Κακά που πήρε το βραβείο στο Παρίσι την Κυριακή (2/12), και συνέχισε: "Ευχαριστώ το Θεό που μου επέτρεψε να είμαι εδώ σήμερα. Ευχαριστώ τη γυναίκα μου, τους γονείς μου και τη Μίλαν, την ομάδα που με έκανε να νικάω. Επίσης ευχαριστώ τους συμπαίκτες μου στη Μίλαν και τη Βραζιλία και όλους μου τους υποστηρικτές και θαυμαστές".

Ο Κακά ήταν το φαβορί για την κατάκτηση του βραβείου αφού ήταν ο πρώτος σκόρερ του Τσάμπιονς Λιγκ με 10 γκολ, στο οποίο στέφθηκε πρωταθλητής ενώ επίσης κατέκτησε και το Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ με τον Ιταλικό σύλλογο.

"Είναι το κορυφαίο βραβείο και μπορείς να το κατακτήσεις μόνο αν αγωνίζεσαι σε μια ομάδα όπως η Μίλαν. Είναι υπέροχο να είσαι μέλος μιας ομάδας που νικάει".

Αλλοι ποδοσφαιριστές της Μίλαν που έχουν κατακτήσει τη Χρυσή Μπάλα είναι οι Τζιάνι Ριβέρα το 1969. ο Ρουντ Γκούλιτ το 1987, ο Μαρκο φαν Μπάστεν τις χρονιές 1988, 1989 και 1992, ο Ζορζ Ουεά το 1995 και ο Αντρέϊ Σεφτσένκο το 2004.

Οι πέντε πρώτοι σε ψήφους ήταν:

1) Κακά (Βραζιλία, Mίλαν) 444 πόντοι
2) Κριστιάνο Ρονάλντο (Πορτογαλία, Mάντσεστερ Γιουνάιτεντ) 277
3) Λίο Μέσι (Αργεντινή, Μπαρτελόνα) 255
4) Ντιντιέ Ντρογμπά (Ακτή Ελεφαντοστού, Τσέλσι) 108
5) Αντρέα Πίρλο (Ιταλία, Μίλαν) 41
santokan
santokan
Junior member
Junior member

Αριθμός μηνυμάτων : 109
Location : My room
Registration date : 01/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στον Κακά η "χρυσή μπάλα" Empty Απ: Στον Κακά η "χρυσή μπάλα"

Δημοσίευση από Admin Κυρ Δεκ 02, 2007 12:30 pm

emena mou aresei pio poly o christiano ronaldo apo ton kaka, alla den peirazei...
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 78
Ηλικία : 32
Location : Samos
Registration date : 28/11/2007

https://aasa.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης